Skandinaaviatervis

Blog

Magneesiumipuudus

by in Magneesium 29. sept. 2020

USA tunnustatud neurokirurgi Dr Norman Shealy sõnul on iga tuntud haigus seotud magneesiumipuudusega ja ligi 80% inimestest kannatab magneesiumipuuduse all. Kõik saab alguse juba põllumajandusest, sest mullas on magneesiumi tase madal. Nagu ka teiste vitamiinidega, vähendab kõrgel kuumusel töötlemine vitamiinisisaldust toidus. Lisaks teeb halba tänapäeval üha rohkem teemaks olev stress.

Magneesiumi puudusest annavad märku:

  • Lihaskrambid
  • Silmalau tõmblused
  • Närvilisus ja pidev peavalu
  • Iiveldus
  • Väsimus
  • Ärevus või depressioon

Tõsise magneesiumipuuduse ilmingud on hüpokaleemia ja hüperkaltseemia (vere kaaliumisisalduse häired), neuromuskulaarne erutuvus ja südametöö häired.

Mis mõjutab magneesiumi sisaldust organismis?

Kõik mürgid, mida inimene sisse sööb/joob viivad ka magneesiumi kehast välja (alkohol, erinevad ravimid jne).

Toidu töötlemisel väheneb selle magneesiumisisaldus ning toidus sisaldub  ka mitmeid ühendeid, mis takistavad magneesiumi omastamist. Kestvalt tarbitav väga valgu-, fosfori- ja kaltsiumirikas toit ning D-vitamiini lisatarbimine nõuavad suuremat magneesiumi osakaalu toidus. Tavahulgast rohkem magneesiumi vajavad ka rasedad ning imetavad emad, kasvueas olevad lapsed, tippsportlased ja inimesed, kes on krooniliselt haiged. Lisaks on magneesium eriti oluline vanadele inimestele, sest luude hõrenemise tõttu jääb seda kehas järjest vähemaks.

Kas vereprooviga saab määrata magneesiumipuudust?

Paraku tavalise vereprooviga ei ole magneesiumipuudus määratav, sest see ei peegelda tihti tegelikku magneesiumi hulka organismis.

Keha kontrollib veres magneesiumi sisaldust väga tihedalt. Kui magneesiumi sisaldus veres langeb natukenegi võib oht olla südamelihase infarktile. Selle takistamiseks röövib keha kõigist tema rakkudest, kudedest ja luudest magneesiumi, et hoida taset veres konstantsena. Kui teha vereanalüüsi magneesiumist, siis rakud võivad olla täiesti tühjad, kuid tasemed veres on jäänud samaks.

Mõned magneesiumi vormid

Põhilised 3 vormi:

  • Magneesiumglütsinaat – kõige paremini imenduv magneesiumiühend. Puhta magneesiumi tase on preparaadis väga kõrge! See on hea biosaadavusega (inimene suudab hästi omastada sellest magneesiumi) ning sellel puudub laktsatiivne toime. Magneesiumglütsinaat on rahustava toimega, see aitab ärevushäiretele, laseb paremini magada, hoiab luud tugevana, tagab normaalse veresuhkru taseme ning vähendab südamerütmihäireid. Suureks abiks on see ka naistele, kellel on tugevad menstruatsioonivalud.
  • Magneesiumtsitraat – paremini imenduv kui magneesiumoksiid, kuid halvemini kui magneesiumglütsinaat. Kergelt lahtistava toimega (sest sisaldab sidrunhapet) ja ei ole kõhule kõige parem variant.
  • Magneesiumoksiid – kõige halvemini imenduv vorm. See on väga odav tooraine ja elementaarse magneesiumi sisaldus on päris kõrge, aga inimese keha suudab sellest vaid murdosa omastada. Lisaks on magneesiumoksiid kõhulahtisust tekitava efektiga, mis tähendab seda, et vitamiin ei jõua imenduda korralikult sooles.

Tegelikult on neid vorme palju (magneesiumkloriid, magneesiumsulfaat, magneesiumkarbonaat jne) aga kõigil neist on oma vead ning mitte ükski pole nii hea kui magneesiumglütsinaat.

Vitamiin B-6 aitab magneesiumil rakkudesse imenduda, seda on tootele lisatud, et soodustada imendumist organismi.

Magneesiumipuudus on inimeste seas väga levinud, sest me ei saa toidust vajalikku kogust kätte. Seetõttu tuleks tavatoidust saadava magneesiumi kogusele juurde võtta ka magneesiumipreparaati.

Skandinaavia Tervise magneesium

  • Oleme lisanud magneesiumile ka B6 vitamiini, mis parandab magneesiumi imendumist organismis
  • Skandinaavia Tervise magneesiumi tabletid sisaldavad magneesiumglütsinaati, mis on parima omastatavusega magneesiumiühend
  • Ei sisalda magneesiumoksiidi
  • Magneesiumglütsinaat ei tekita regulaarsel tarvitamisel kõhulahtisust, mida võib muude magneesiumi ühendite tarvitamisel juhtuda.
  • Saad osta korraga nelja kuu koguse, säästes nii kokkuvõttes raha
    Ostukorv