Skandinaaviatervis

Blog

Kevadväsimus- miks me tunneme seda ja mida teha?

by in Immuunsus 10. Mar 2023

Miks tunneme end sageli nii väsinud ja kurnatuna ning vaatamata kauaoodatud kevadele ja päevade pikenemisele napib indu ja energiat? Seda nähtust tuntakse kevadväsimusena.

Kuigi tegemist pole haigusega, puutuvad arstid sellega tihti kokku: organism kohaneb ilmamuutuste ja järjest pikenevate päevadega. Keha ärkveloleku rütm muutub ja pikem päikesevalguse aeg põhjustab organismis hormonaalseid muutusi. Need, keda see mõjutab, kogevad seda kevadväsimusele omaste sümptomitega. Kuid on ka hea uudis: selline väsinud tunne kestab kõige rohkem paar nädalat ning peale seda saate lõpuks täie hooga edasi minna! Oluline on kevadel anda kehale tagasi kõike seda, millest talvel puudust oli: päikest, värsket õhku ja vitamiinirikast toitu.

Viibige rohkem õues- päikesevalgus teeb tuju heaks

Kevadel on hommikuti lihtsam ärgata, sest päike tõuseb varem. Kasutage hommikul esimest tundi kasulikult- jalutage või sõitke rattaga tööle, selle asemel, et sõita autoga. Pikem väljas viibimine aeg annab võimaluse saada rohkem päikesevalgust. See annab juba hommikust alates hea tuju terveks päevaks, täis energiat ja motiveeritust Minge võimalikult sageli värske õhu kätte: päikesevalguse mõjul sünteesib keha meeleolu tõstvat hormooni serotoniini, mida tuntakse ka õnnehormoonina, ning pärsib melatoniini (unehormoon) tootmist. Samuti mõjutab päikesevalgus ka kehas D-vitamiini tootmist.

Pöörake tähelepanu õigele nahahooldusele

Olulist rolli mängib ka õige nahahooldus, et varustada nahka elutähtsate ainetega nii väljast niisutades kui ka õli sisaldavaid toidulisandeid kasutades, mis aitaks liigse naha kuivamise vastu. Talvel on nahk eriti stressis keskküttest tingitud kuiva õhu ja külmade välistemperatuuride koosmõjul. Nahk vajab nüüd rohkelt niisutavat hooldust, et püsida elastne ja siidiselt sile ja aitaks vältida valulisi nahavigastusi, mis on kuiva naha korral kerged tekkima.

Pange oma vereringe tööle

Külm dušš, isegi lühiajaline, võib anda positiivse mõju tervele sinu päevale, äratades sind üles ja pannes vereringe käima. Külm dušš aitab ennetada ka liigset naha kuivust. Hommikul võib sisse viia mõnusa hommikurutiini- näiteks kogu keha õlitamise mandliõliga, mis paneb vereringe tööle- ning peale seda minna külma duši alla. Alustada võiks leige veega, minnes järk-järgult üle aina külmemale veele.

Organismile on kasulik ka külma ja kuuma vee vaheldumine, mis tugevdab veresooni, toniseerib nahka ja tõstab immuunsust. Duši all käimine tuleks alati lõpetada külma veega.

Oled see, mida sööd: värske ja tervislik toit annab rohkem energiat.

Hoolitse hästi oma keha eest ja püüa suurendada värske ja tervisliku toidu osakaalu oma menüüs. Keha vajab vitamiine ja toitaineid, millest talvel on olnud puudus. Päevas tuleks süüa vähemalt kolm korda ning vahepaladeks sobivad ideaalselt erinevad toorsalatid, puuviljad ning köögiviljad, mis sisaldavad olulisi vitamiine ja mineraalaineid, mida organism vajab, eriti talvest kevadesse minnes.

Kokkuvõte: väikesed rituaalid sinu energiataseme turgutamiseks:

  • Mine õue värske õhu kätte ja naudi päikest: valgus stimuleerib meeleolu tõstva serotoniini- õnnehormooni- sünteesi, See annab kehale märku, et nüüd on aeg olla tegusam.
  • Tehke oma igapäevarutiinist väike paus: see võib olla kas saunaskäik, spaa- või lõõgastav massaaž- väikesed meeldivad vahepalad päevas tõstavad meie heaolutunnet. Piisab ka sellest, kui teed endale igapäevase rutiini- keha kreemitamise või õlitamise ning mõnusa värskendava duši hommikuti ja õhtuti.
  • Anna oma organismile värsket ja vitamiinirikast toitu: värskelt pressitud mahlu, puu-ja köögivilju ning energiat andvat teed ingveri ja piparmündiga, et saada vajalikke vitamiine, millest talvel puudu jäi.


Mine poodi

    Cart