Skandinaaviatervis

Blog

C-vitamiin

by in C-vitamiin, Immuunsus 17. sept. 2020

Miks on meil C-vitamiini vaja?

C-vitamiin on antioksüdant ehk ta pidurdab ja reguleerib vabade radikaalide teket aeglustades vananemisprotsessi. Kuna meie organism ei tule antud vitamiini sünteesimisega ise toime, on meil vaja see kätte saada oma igapäevasest toidust või vitamiinipreparaadist. C-vitamiini on vaja mitmete meie organismis toimuvate oluliste reaktsioonide juures, sealhulgas on paljud reaktsioonid seotud kollageeni sünteesiga (kollageen on aine, mis hoiab meie nahka terve ja elastsena).

Lisaks sellele on C-vitamiini vaja ka organismi vastupanuvõime tõstmiseks, väsimuse ja stressi peletamiseks. Põletikuprotsesside korral tarvitab organism samuti rohkelt C-vitamiini ning seetõttu vajame me väga seda immuunsüsteemi tugevdamiseks ja ka paranemiseks (sh haavade kiireks paranemiseks). Kõige muu kasuliku kõrval aitab C-vitamiin tõsta taimsetest allikatest pärit raua imendumise kiirust ning osaleb mitmetes ainevahetusprotsessides rasvapõletajana ja kolesterooli sünteesijana.

 

Calcium ascorbate – mis on ja miks on parem tavalisest C-vitamiinist (ascorbic acid)?

Calcium ascorbate (kaltsium-L-askorbaat)  on üks C-vitamiini vormidest, mis lisaks sisaldab veel kaltsiumi, mis on kõhule parem ja kergemini imenduv. Ascorbic acid on happelisem C-vitamiini vorm ja sellepärast on ka calcium ascorbate paremini talutav ning ohutum.

 

Mis on bioflavonoidid?

Bioflavonoidid on samuti antioksüdandid, mis kaitsevad rakke vabade radikaalide (mis võivad soodustada infarkti, insulti, vähki või enneaegset vananemist) kahju eest ja põletike vastu. Nad soodustavad C-vitamiini aktiivsust ja transporti organismi ehk ühesõnaga need kaks antioksüdanti täiendavad ning teevad üksteist paremaks. Bioflavonoide leidub mitmesugustes puu- ja köögiviljades ja ka tumedavärvilistes marjades.

C-vitamiini puudus ja kellel, seda rohkem vaja oleks?

C-vitamiini imendumist (nii toidust kui toidulisanditest) pärsivad teatud elustiilifaktorid, terviseseisundid ja ravimid. Näiteks takistavad normaalset imendumist alkohol, suitsetamine, palavik ning rohke aspiriini või paratsetamooli tarbimine. Samuti suureneb naise keha C-vitamiini vajadus menstruatsiooni ajal.

C-vitamiini puudusel organismis võib tekkida väsimustunne, valusad liigesed, haavade ja luumurdude aeglane paranemine, kehvveresus. Vitamiine, sealhulgas C-vitamiini on inimesel vaja parajas koguses ja stabiilselt, seega nende pidev puudujääk on organismile kahjulik.

C-vitamiini sisaldust organismis vähendab ka suures koguses vee tarbimine. Sellepärast on oluline (eriti haigusperioodidel) võtta lisaks toidust saadavale C-vitamiini kogusele ka vitamiinipreparaati, nii püsib immuunsüsteem tugevana ja Sina tervemana. C-vitamiin aitab lühendada organismis haigusperioodi pikkust ning kergendada haiguse kulgu. Samuti toetab ta paljude teiste vitamiinide imendumist ja toimet organismis.

 

Kust saada looduslikult C-vitamiini?

Parimateks C-vitamiini allikateks on puu- ja köögiviljad, marjad, ja värskelt pressitud mahlad.

Näiteks: kibuvits, astelpaju, paprika, mustad sõstrad, murakad, maasikad, tsitruselised, punased sõstrad, kapsas, brokoli, porrulauk, kaalikas, tikrid, vaarikad, tomat, lillkapsas jne.

Loomse toidu puhul leidub C-vitamiini valdavalt siseorganites. Kuna liha (sh siseorganeid) süüakse enamasti kuumtöödeldult*, siis vähendab see nende tagasihoidlikku C-vitamiini sisaldust veelgi. C-vitamiini leidub rinnapiimas, kuid lehmapiimast leiab seda vaid väikestes kogustes.

*C-vitamiin laguneb kergesti temperatuuri, hapniku ja valguse toimel.

Skandinaavia Tervise C-vitamiin

Päevane annus- 2 tabletti- sisaldavad 800mg C vitamiini (calcium ascorbate) ja 100mg bioflavonoide.
Ühest purgist jätkub kolmeks kuuks.

Skandinaavia Tervise C-vitamiini tablettidele on lisatud tsitruse bioflavonoide, mis toetavad C-vitamiini rolli organismis, aitavad kaasa C-vitamiini toimele ja imendumisele kaasa ja toetavad C-vitamiini järk-järgulist imendumist orgamismi.

Skandinaavia Tervise C-vitamiin ei ole happeline ning on tänu sellele hästi talutav ka tundliku seedetrakti puhul.

    Ostukorv