Skandinaaviatervis

Blog

Omega-3 mõju tervisele

by in Tervis 27. veebr. 2018

Mis on omega-3 rasvhapped?

Omega-3-rasvhappeid on palju, kuid kolm neist on inimese jaoks väga tähtsad, sest need on asendamatud (või teatud määral asendamatud) rasvhapped- ALA, DHA ja EPA.

Nende kolme rasvhappe -ALA, DHA ja EPA- kasulikud omadused ei ole täpselt ühesugused. Oluline on teada, et ALA, mida leidub taime –ja pähkliõlis, ei saa olla asenduseks EPA-le ja DHA-le, mida leidub kalas ja kalaõlis.

ALA

ALA on asendamatu rasvhape, millest organism on suuteline sünteesima teisi vajaminevaid rasvhappeid. ALA-l on neuroprotektiivne ja insuldiriski vähendav toime. ALA rasvhappeid leidub eriti seemnetes ja pähklites.

EPA

EPA on tuntud eeskätt põletikku alandava toime poolest. See vähendab valuaistingut ja turset, aga tuntud on ka selle verd vedeldav ja trombe vähendav toime.

DHA

DHA osaleb olulise struktuuriühikuna aju, silmade ja naha rakkudes. Silmade võrkkest koosneb 60% ulatuses DHAst ja ka ajus leidub palju DHA-d

Omega-3 mõju organismile

Keskendumisraskused  ja mäluprobleemid, kuivad juuksed või kõõm, kuiv ja kare nahk ning kalduvus ekseemidele, aga ka näiteks kõrge vererõhk, võivad viidata organismis valitsevale rasvahapete puudusele.

Omega-3-rasvhapped on asendamatud rasvhapped, mida keha ise  ei sünteesi ning mis jõuavad meie organismi vaid toidu kaudu.

Olulisimad omega-3 kasutegurid:

Omega-3 rasvhapped aitavad võidelda depressiooni ja ärevusega. Uuringud on näidanud, et inimestel, kes regulaarselt tarvitavad omega-3 vitamiine, on väiksem oht haigestuda depressiooni. Omega-3 söömine aitab juba välja kujunenud depressiooni vähendada ja parandab sümptomeid. 

Aitab tõsta õnnehormooni taset – omega-3 rasvhapped aitavad tõsta serotoniini ehk õnnehormooni taset, mis aitab kaasa meeleolu tõstmisele, leevendades stressi sümptomeid.

Aitab parandada ja säilitada silmanägemist. Silma võrkkest koosneb 60% ulatuses DHAst. Kui Te ei saa toidust piisavalt DHA-d, siis võivad tekkida erinevad probleemid silmadega ja nägemisteravus võib halveneda. Tarvitades täiendavalt omega-3 toidulisandeid regulaarselt, võib märgata, et silmad ei väsi enam nii kiiresti ära. Samuti toetab see nägemisteravuse säilimist terve eluea vältel.

Aitab võidelda rasvumise vastu – omega-3 rikaste toitude tarvitamine aitab vähendada keharasva ja suurendada lihasmassi.

Aitab leevendada menstruatsioonivalu – uuringud on näidanud, et naised, kes regulaarselt ja pidevalt tarvitavad omega-3 rasvhappeid, kogevad vähem menstruatsiooniga kaasnevat kõhuvalu. Ühes uuringus katsetati naistel menstruatsiooni perioodil oomega-3 efekti ibuprofeeni kõrval. Ühele grupile manustati valuvaigistina ibuprofeeni ja teisele grupile oomega-3. Selgus, et omega-3 oli isegi tõhusam menstruatsioonivalude leevendaja.

Omega-3 rasvhapped on põletikuvastase toimega, põletik aga on üks faktoreid, mis mõjutab tugevalt meie veresooni ja võib viia südamehaiguste kujunemisele. Samuti võib liigne põletik organismis olla ka artriidi põhjustaja.
EPA-l ja DHA-l on märkimisväärne positiivne toime ka südame-veresoonkonnale.

Osteoporoos ja artriit on kaks levinud haigust, mis mõjutavad meie luustikku. Liigne põletik võib olla tänapäeval tõsiste haiguste, sealhulgas ka artriidi, põhjustaja. Omega-3 on põletikuvastane ühend ning tarvitades piisavas koguses omega-3 rasvhappeid väheneb liigeste jäikus ja liigestes tihti esinev valulik põletik. Osteoporoosi ennetamiseks tuleb jälgida, et organism saaks piisavalt kaltsiumi ja D-3 vitamiini. Kuna organism ei saa D-vitamiini aastaringselt piisavas koguses, tuleks võtta lisaks õlibaasil D-3 vitamiini.

Aitab kaasa heale unele- Inimesed, kelle organismis on vähe oomega-3 rasvhappeid, magavad halvemini kui need, kel pole rasvhapete puudust. Eriti mõjutab see väikelaste und. Omega-3 rasvhappe madal tase on otseses seoses ka melatoniiniga – hormooniga, mis aitab uinuda, korrastades unetsükleid.

Omega- 3 rasvhapped raseduse ajal- Raseduse viimasel trimestril ja lapse kahel esimesel eluaastal toimub aju eriti kiire areng. Sellel perioodil võib toitainete puudus ajutegevusele pärssivalt mõjuda. Rasedusaegne oomega-3 vitamiini tarbimine kindlustab loote aju ja silmade vajaliku arengu, vähedades ka enneaegse sünnituse riski ja on leitud, et see võib tulevikus avaldada positiivset mõju ka lapse kognitiivsele arengule.

Omega-3 on väikelaste aju kasvu ja arengu seisukohalt olulise tähtsusega alates sünnist. Uuringute kohaselt seostub oomega-3 puudujääk laste käitumishäiretega- korrarikkumine, hüperaktiivsus, impulsiivsus, ärevus, tujukus, unehäired ja õpiraskused. 

Õiges koguses omega-3 rasvhapete tarvitamine toob endaga Teie lapse jaoks kaasa hulgaliselt kasutegureid, sealhulgas: 

Omega-3 rasvhapete kasu nahale

Kalaõli kvaliteet

Omega-3 toidulisandite võtmine, eelkõige kalaõli kapslite näol (EPA+DHA) on kogu organismile ja nahale väga oluline, kuna vastavalt uuringutele on 85% elanikkonnast omega-3 rasvhapete puudujääk. See on suuresti tingitud vähesest kala, kuid ka rohkest töödeldud toidu söömisest. Samas ei saa kala söömist võimaliku saastatuse tõttu liigselt suurendada.

Suurem osa lõhest, mida praegusel ajal toidukauplustes ja toitlustusasutustes müüakse, on kaubanduslik kasvanduses kasvanud lõhekala, mille toksiinide sisaldus on peaaegu kümme korda suurem kui loomalihas.

Rusikareegel on, et vanemad ja suuremad kalad sisaldavad rohkem elavhõbedat kui väiksemad ja nooremad. Kõige suuremad omega-3 allikad ongi kalad ja parimad EPA JA DHA allikad on väiksed süvaveekalad  nagu anšoovised ja makrellid,kuna need pole nii reostunud raskemetallidega kui suured kalad. Omega-3 rikkaimad kalad on veel lõhe, forell, tuunikala ja heeringas.

Skandinaavia Tervise Premium Omega-3 kapslid

  • Kasutame õli, mis on valmistatud süvamerest püütud anšoovistest, mis ei ole reostunud raskemetallide või antibiootikumidega
  • Sisaldavad üle 64% Omega-3 rasvhappeid- EPA 340 mg ja DHA 230 mg
  • D-3 vitamiini sisaldus kahes kapslis on 30 µg- sellest kogusest piisab aastaringselt vajaliku D-3 vitamiinikoguse kättesaamiseks

Et saaksid proovida Omega-3 kapsleid, pakume võimalust tellida proovipaki vaid postikulu hinnaga- maksad tellimuse eest vaid 3.99€

Tegu on ühekordse tellimusega, millele ei järgne automaatset jätkutellimust. Kui soovid järgmist pakki tellida, siis saab seda teha meie kodulehel. Pakkumine on limiteeritud- 1 proovipakk leibkonna kohta.

    Ostukorv