Skandinaaviatervis

Blog

D-vitamiin

by in D-vitamiin, Immuunsus 26. okt. 2020

Milleks on vaja D-vitamiini?

D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, mida kutsutakse ka päikesevitamiiniks.

Põhiline D-vitamiini allikas inimorganismile ongi päikesest lähtuv UV-kiirgus, mille toimel vitamiini nahas sünteesitakse. Peamiselt vajab organism antud vitamiini immuunsüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks.

D-vitamiini üks olulisi omadusi on see, et ta aitab organismil kaltsiumit omastada. Kaltsiumi on vaja hammaste ja luude normaalseks arenguks ning tervena püsimiseks. Lisaks aitab D-vitamiin säilitada õiget kaltsiumi ja fosfori taset veres.
Peamiselt kasutatakse kahte D-vitamiini vormi: D2 ja D3. Esimene neist on sobiv ka veganitele, D3 tavaliselt mitte.        D-vitamiin annab energiat, kaitseb kroonilise väsimuse sündroomi ja masenduse eest. Ka hooajalist masendust, mida teatakse talve- või sügismasenduse nimetuse all, on edukalt leevendatud ja ravitud just D-vitamiiniga.
Eriti oluline on kasutada D-vitamiini viiruste perioodil, sest see tugevdab meie immuunsüsteemi!

Kust saada looduslikult D-vitamiini?

Eestis saab D-vitamiini päikesekiirgusest piisavalt vaid kevad- ja suvekuudel. Mõningal määral on D-vitamiin omastatav ka toidust, kuid see pole kindlasti piisav organismi vajaduse katmiseks. Seega on arvestatavaks D-vitamiini allikaks peamiselt toidulisandid, mida on soovitatav kasutada  aastaringselt.

Toiduaineid, mis sisaldavad D-vitamiini, pole palju: rasvased kalad (näiteks lõhe, forell, heeringas), muna, maks.

Hea teada! Päikesekaitsefaktoriga kreemid vähendavad märkimisväärselt D-vitamiini sünteesi.

 

D-vitamiini puudus

D-vitamiini taset saab mõõta veeniverest. Optimaalne seerumitase on üle 75 nmol/L. Tartu Ülikooli teadlaste uuringust selgus, et eestlastel esineb D-vitamiini vähesust aastaringselt. 80%-l uuringus osalejatest jäi ka sügisel D-vitamiini tase seerumis alla optimaalse. D-vitamiini puuduse riskigruppideks on eelkooliealised lapsed, menopausiealised naised, eakad, rasedad, madala päikesekiirguse piirkondades elavad inimesed ja ülekaalulised inimesed.

Puuduse tunnused:

  • Lihasnõrkus
  • Suurenenud valutundlikkus
  • Luude hõrenemine
  • Kõrgenenud vererõhk
  • Unisus
  • Kurbus
  • Tujukus ja kergesti ärrituvus
  • Väsimus
 

Põhjuseid, miks kujuneb D-vitamiini puudus, on erinevaid- vähene viibimine päikesevalguse käes, D-vitamiini sisaldava toidu vähene tarbimine, suurenenud D-vitamiini vajadus vanemas eas, kroonilised haigused (nt neerupuudulikkus, soolehaigused, sapipõiehaigused jne), ravimid, ülekaalulisus, liigne alkohol jne.

Kerge D-vitamiini puuduse korral võivad olla kaebused väga üldised ja erinevad – suurenenud väsimus, ebaselged luu- ja lihasvalud, stress ja depressioon, sagedased viirusinfektsioonid, haavade aeglustunud paranemine. Imikutel ja väikelastel võib põhjustada D- vitamiini puudus rahhiiti, vanemaealistel soodustada osteoporoosi kujunemist.

D-vitamiinil on märkimisväärne ülesanne immuunsüsteemi tugevdamises. D-vitamiini pikaajalise defitsiidi korral on suurenenud vastuvõtlikkust infektsioonide suhtes ning suurenenud tõenäosus haigestuda erinevatesse nakkushaigustesse.

 

Liigtarbimine

D-vitamiini kasutamisega liialdades on võimalik ka tervisele kahju teha. Vitamiin D liigne tarbimine võib olla ohtlik, sest see võib viia kaltsiumi ülekülluseni. Kui kaltsiumit on veres liiga palju, võib võimalike üleannustamise tunnustena esineda südamekloppimist, segasustunnet, kõhukinnisust, iiveldust. Lisaks võib ületarbimine põhjustada anoreksiat ja kaalukaotust. Tõsisemaks tagajärjeks võib olla pöördumatute neeru-, südame- ja veresoonkonna kahjustusteni.

Soovitatav D-vitamiini tarbimine täiskasvanutele päevas on igapäevaselt umbes 20-30μg D-3 vitamiini.

Skandinaavia Tervise Premium Omega-3 kapslid

 • D-3 vitamiin on lisatud õlile (nii suudab organism D-3 vitamiini omastada). Kasutame õli, mis on valmistatud süvamerest püütud anšoovistest, mis ei ole reostunud raskemetallide või antibiootikumidega
 • D-3 vitamiini sisaldus kahes kapslis on 30 µg- sellest kogusest piisab aastaringselt vajaliku D-3 vitamiinikoguse kättesaamiseks
 • Sisaldavad üle 64% Omega-3 rasvhappeid- EPA 340 mg ja DHA 230 mg

Et saaksid proovida Omega-3 kapsleid, pakume võimalust tellida proovipaki vaid postikulu hinnaga- maksad tellimuse eest vaid 3.99€

Tegu on ühekordse tellimusega, millele ei järgne automaatset jätkutellimust. Kui soovid järgmist pakki tellida, siis saab seda teha meie kodulehel. Pakkumine on limiteeritud- 1 proovipakk leibkonna kohta.

  Ostukorv