Skandinaaviatervis

Blog

Kas tahaksid aega tagasi keerata? Miks kollageen on organismile nii oluline

by in Ilu 23. mai 2023

Milles seisneb kollageeni tähtsus?

Kollageen on inimorganismi kõige tähtsam valk. See moodustab 30% kõikidest valkudest ning 70% naha valkude massist. Selle tulemusena peegelduvad organismis toimuvate kollageeni kvaliteedi ja koguse muudatused esimesena justnimelt nahas, küüntel ning vananedes ka mujal organismis. 

Kollageeni seost vananemisega on korduvalt mainitud. Umbes 25- aastast alates hakkab inimese organism igal aastal kaotama naturaalset kollageeni. Selle valgu vähenemise tagajärjel organismis mõjutab see esmajärjekorras naha välimust, kuid lõpuks ka liigeste tervist ja sidekudet. 

Kollageeni vähenemisel organismist tekivad esimesed kortsukesed, nahk muutub kuivaks, õhemaks ja hapraks. Vanematel inimestel tekivad kollageni puudusest ka füüsilised süptomid- liigesed muutuvad jäigaks ja kaotavad liikuvuse, luud muutuvad hapramaks ning väheneb lihastoonus.

Kuid hea on see, et kollageeni kaotust saab edukalt kompenseerida tarvitades toidulisandeid.

 

Kollageen kui pikkade juuste ja tugevate küünte saladus

Tähtsat rolli ilu säilimises mängib meie toidulaud- mida me sööme ning vitamiinid, mida juurde tarbime. Ilust ja tervisest rääkides ei saa mööda vaadata kollageenist ja selle vajalikkusest. Kollageen on vajalik kogu kehale, aga erilist kasu saavad sellest nahk, juuksed, küüned ja liigesed. Saladus peitub selles, et kollageen on meie keha peamine struktuurvalk, moodustades 25-35% kogu meie keha valkudest.

Kuiva naha vastu aitab ka hüaluroonhape. Aine, mille headus on tuntud välispidiselt kasutamisel- seda lisatakse paljudesse seerumitesse ja kreemidesse. Hüaluroonhapet võib ka seespidiselt tarvitada ning sellisel juhul aitab see kaasa naha niisutamisele seespidiselt. 

Kollageeni toidulisandit soovitatakse tarbida vähemalt 3 kuuliste kuuridena. Tarvitades päevas 10g kollageeni, võib tulemusi olla märgata juba peale esimest kuud. Tulemuse püsimiseks tuleks kollageeni tarvitamist jätkata veel vähemalt kahel kuul. Kui tegelete aktiivselt trenni tegemisega, siis on soovitatav tervete liigeste ja hea lihastoonuse nimel tarvitada kollageeni järjepidevalt.

Kollageeni tähtsus liigeste ja luude tervisele  

Kuna kollageen on osa kõigi liigeste struktuurist, on sel oluline osa liigeste tervisele. Kollageeni tootmine väheneb olulisel määral peale menopausi ning selleks ajaks on kadunud organismist ka suur protsent kollageeni. See hakkab mõjutama olulisem määral tervist. Kui hästi liigesed toimivad, sõltub suurel määral kõhrest, kuna see pehmendab lööke ja tagab liigeste liikuvuse. Kollageen vastutab kõhrkoe moodustumise, struktuuri ja vastupidavuse eest. Sama seos on kollageenil ka luudega- see on tähtis osa luude struktuurist. Kui keha ei suuda  mingil põhjusel toota vajalikku kollageeni kogust, kannatab nii liigeste kui ka luude tervis ja tekivad paljud soovimatud sümptomid: jäigad liigesed, haprad luud ja suurenenud osteoporoosi ja artriidi risk.

Toitained, mis aitavad kaasa kollageeni tootmisele

Kollageeni kaotust saab vähendada, tarbides toitaineid, mis aitavad kehal kollageeni toota. Need on toiduained, mis sisaldavad:

Millist kasu kollageeni toidulisandi kasutamine annab?

Kollageeni kasutades võib esimesena märgata seda, et küüned muutuvad tugevamaks ning juuste kasv kiireneb. Kuid kollageenist ei ole kasu ainult ilu poole pealt- kollageeni toidulisandid või medikamendid võivad aidata ravida osteoartriiti, vähendades valu ja suurendades liigeste liikuvust. 
Kollageeni toidulisandi imendumisel organismi koguneb kollageen kõhrkoes, aidates rakuvälist maatriksit uuendada. Uuringud on näidanud, et mitmekuuline kollageeni kasutamine võib parandada naha elastsust ja vähendada vananemise märke.

Veelgi enam, uuringud näitavad, et täiendava kollageeni tarbimine võib aidata vanematel inimestel suurendada luutihedust ja vähendada liigeste ja seljavalu, samuti valu põlvedes. On ilmselge, et kollageen on eluliselt tähtis iga talitluse jaoks kehas.

Kollageeni kasu tervisele

Nahale

Kollageeni toodetakse naha sügavamates kihtides- naha sidekoes- kuhu on väga keeruline välispidiselt kollageeni juurde lisada. Kollageeni kogus kehas  ei suurene ja niisutav efekt on  ainus nähtav positiivne mõju, mida annab välispidiselt kasutatav toode. Kuid on olemas ka moodused kollageeni tootmise suurendamiseks. Üks selliselt mõjuv aine on retinoid, mida sageli lisatakse retinooli näol vananemisvastastesse kreemidesse ja seerumitesse. Samuti ka sellised nahahoolduse vahendid, mis sisaldavad glükoolhapet ja peptiide, mis samuti võivad stimuleerida kollageeni moodustumist.

Kollageen toidulisandina

Kui tundub keeruline saada vajalikku kogust igapäevasest toidust, võib osutuda kasulikuks võimaluseks toidulisandi kasutamine, mis täiendab toitainete varu kehas, et aidata kehal sünteesida kollageeni ja tagada luude ja liigeste tervis. Mitmed erinevates riikides tehtud uuringud kinnitavad, et igapäevane kollageeni sisaldavate toidulisandite kasutamine võib aidata vähendada liigeste jäikust ja valulikkust, parandada nende elastsust ja seetõttu ka nende liikuvust. Uuringud on näidanud ka, et kollageeni toidulisandite pikaajaline võtmine võib avaldada kasulikku mõju ka nende tervete inimeste üldisele heaolule, kes kogevad  liigesevalu just intensiivse füüsilise koormuse ajal. Kollageen aitab ka kasvatada ning säilitada lihasmassi, mis teeb sellest ideaalse lisandi nii spordiga tegelevatele inimestele kui ka vanematele inimestele, kellel lihasmass väheneb.

Skandinaavia Tervis Kolageeni Pulber​

Hüdrolüüsitud mereline kollageeni peptiidid(1.tüüp)

  • Hüdrolüüsitud mereline kollageen on kõige paremini omastatav kollageeni vorm (valmistatud kala soomustest, luudest ja nahast)
  • 10000 mg kõrge kvaliteediga kollageeni serveeringu kohta (2 kulbitäit)
  • Ei sisalda gluteeni, soja, muna, pähkleid ega piima, GMO vaba
    Ostukorv