Skandinaaviatervis

Blog

Valmistu talveks- hakka ise haigustele vastu!

by in Immuunsus, Tervis 14. okt. 2021

Päevad muutuvad lühemaks ja külmemaks, andes märku, et on kätte jõudnud aeg, mil peame pöörama erilist tähelepanu enda tervisele ja heaolule.

Sageli on inimesed üleväsinud- sellest tulenevalt on viletsam ka immuunsus ja viirusel on väga lihtne väsinud inimest üle kavaldada. Positiivne ellusuhtumine ja piisav füüsiline aktiivsus aitavad hoida meie tervist. Tervele ja tugevale inimesele ei hakka haigused külge.

Skandinaavia Tervis on koostanud nimekirja soovitustest, kuidas valmistada immuunsüsteem ette talvehooajaks toitumise ja tervisliku elustiiliga.

Mis on immuunsüsteem?

Immuunsüsteem on keeruline rakkude ja valkude võrgustik, mis kaitseb organismi viiruste vastu. Immuunsüsteem peab meeles kõiki mikroobe ja viiruseid, millest on kunagi jagu saadud, et märgata ja hävitada need kiirelt niipea, kui see taas organismi satub.

Et tõsta organismi vastupanuvõimet haiguste vastu, tarvita igapäevaselt C-vitamiini, mis aitab ka vähendada väsimust ja stressi. Kõige muu kasuliku kõrval aitab C-vitamiin tõsta taimsetest allikatest pärit raua imendumise kiirust ning osaleb mitmetes ainevahetusprotsessides rasvapõletajana ja kolesterooli sünteesijana.

pexels-mălina-sîrbu-9869353

Miks oleme külmal ajal rohkem ohustatud?

Uuringud näitavad, et külmemate ilmadega ja vähema päikesevalgusega D-vitamiini tase meie organismis langeb ning harjumus viibida rohkem siseruumides mõjutab meie immuunsüsteemi nõrgestavalt, andes bakteritele ja viirustele võimaluse meie organismis paljuneda ja võimust võtta. D-3 vitamiini tuleks tarvitada aastaringselt. Optimaalse D-vitamiini varu säilitamiseks on täiskasvanul vaja igapäevaselt tarvitada umbes 20-30μg D-3 vitamiini. Oluline on teada, et D-vitamiin on rasvlahustuv ning seetõttu imendub vitamiin õlis lahustatuna organismis paremini.

Hoia oma immuunsüsteemi tugevana.

pexels-mathias-pr-reding-5750796

1. Sööge mitmekülgselt. Täisteraviljad, oad, pähklid ja seemned lisavad roogadele igapäevaselt toiteväärtust- kasutage neid koos maitsvate köögiviljadega ja roheliste lehtköögiviljadega. Lisades oma menüüle igapäevaselt 400-800 milligrammi C- vitamiini, aitab see kaasa raua, kollageeni ja teiste tähtsate toitainete imendumisele, tugevdades samas ka immuunsüsteemi.

Kas teadsid, et haigestumise korral, tuleb võtta topelt kogus C vitamiini?

Sel ajal soovitatakse C vitamiini tarvitada isegi 2 grammi päevas 200mg annuste kaupa.

2. Vähendage stressi taset. Kuigi sama soovitust võiks jälgida aastaringselt, on eriti tähtis teha seda ajal, kui päevad on lühikesed ja pimedat aega on rohkem, sest stress mõjutab otseselt meie immuunsüsteemi. Kasutades igapäevaselt Omega-3 toidulisandit, aitab see vähendada stressi ja lihaspingeid ja tõstab õnnehormooni taset, samal moel nagu ka mediteerimine, treening ja hingamisharjutused, oma lemmikmuusika kuulamine ja söögitegemine.

3. Maga piisavalt. Kas teadsid, et vastuvõtlikkust haigustele mõjutab ka sinu uneaja pikkus? Magades me terveneme. Terve ja tugev immuunsüsteem suudab nakkustele vastu seista. Täiskasvanutel peaks öine uneaeg jääma kuue ja kaheksa tunni vahele. Maga pimedas toas ja püüa järgida regulaarset magamamineku ja ärkamise aega.

4. Viibi rohkem värskes õhus. Me võime end tunda rohkem väsinuna, sest päevad muutuvad lühemaks ja see tekitab meie organismis D- vitamiini puudust. Madal D- vitamiini tase põhjustab ka sagedast haigestumist ülemiste hingamisteede haigustesse. Keskküttega kaasnev kuiv õhk muudab meie hingamisteed viirustele vastuvõtlikumaks, soe ja õhutamata tuba on hea kasvulava bakteritele. On oluline tuulutada tube ja värskendada õhku tubades, kus pikalt viibime.

Organism, olgu kuitahes hästi toidetud ja hoolitsetud vajab meie kliimas igapäevaselt C ja D vitamiini. Kui nende vitamiinide tase organismis langeb väga madalale, jääb inimene väga nõrgaks ega suuda enam omastada vitamiine isegi toidust. Isegi süües vaid ökotoitu ja tarvitades rikkalikult puu- ja juurvilju, pole võimalik üksnes toidust saada sellises koguses vitamiine, mida sinu keha sel pimedal ja viirusterohkel ajal vajab.

pexels-marta-wave-5876299
    Ostukorv