Skandinaaviatervis

Blog

C ja D vitamiin- talviseks heaoluks

by in C-vitamiin, D-vitamiin, Tervis 15. jaan. 2024

Karm Eestimaa talv võib mõjutada nii meie vaimset kui ka füüsilist heaolu. Eriti pikkadel talvekuudel, mis mööduvad sageli hallist ja pilvisest taevast päikest harva päikest nähes. Kõige rohkem mõjutab meid päikesevalguse vähenemine, mis võib põhjustada vitamiinide, eriti C- ja D-vitamiini vaegust. Loodusliku valguse vähenemine võib kaasa tuua ka meeleolu languse ja unehäired, sest organismis langeb meeleolu ja und reguleeriva hormooni- serotoniini tase. Paljudel on sellega seotud paha tuju, kurnatus ja suurenenud ärrituvus nende talviste ja pimedate kuude ajal.

Lisaks energiataseme ja tuju mõjutamisele võib D-vitamiini puudus kaasa tuua ka immuunsüsteemi nõrgenemise, mis teeb meid külmetushaigustele vastuvõtlikumaks. C- vitamiin on aga tugev antioksüdant, mis aitab kaitsta meie rakke kahjustumise eest ja tugevdab meie immuunsust.

Skandinaavia Tervis soovitab talve mõju vastu võitlemiseks hoolitseda, et saaksime piisavalt C- ja D- vitamiini. Tervislik toitumine, mõõdukas sportimine ja rohke värskes õhus viibimine aitavad meil säilitada füüsilist ja vaimset heaolu ka läbi pika talve.

Siin on mõned olulised infokillud, kuidas aidata ka pimedal ajal enda heaolu säilitada:


D-vitamiin tugevate luude ja immuunsüsteemi heaks

D-vitamiin, mida tuntakse ka “päikese vitamiinina”, on oluline toitaine, mida meie organism vajab kaltsiumi ja fosfori imendumiseks- toitained, mis on eluliselt tähtsad tugevate ja tervete luude ja hammaste säilitamiseks. Lihasfunktsioonid, hea meeleolu ja immuunsüsteem sõltuvad samuti D-vitamiini kogusest organismis.
Talvekuudel loomulikul teel piisavalt D-vitamiini saada on Eestis keerukas- analüüsid näitavad, et umbes 75 % Eesti elanikest esineb D vitamiini puudus ja umbes 25-30% neist esineb tõsine D-3 vitamiini vaegus. D-vitamiini vaegus suurendab riski haigestuda osteoporoosi, võib tekkida lihasnõrkus ja nõrgeneda immuunsüsteem.

Kuidas saada talvisel ajal piisavalt D- vitamiini

Eestis saab päikesekiirgusest piisavalt D-vitamiini vaid kevad- ja suvekuudel. Mõningal määral on D-vitamiin omastatav ka toidust, kuid see pole kindlasti piisav organismi vajaduse katmiseks. Seega on arvestatavaks D-vitamiini allikaks peamiselt toidulisandid, mida on soovitatav kasutada  aastaringselt.
Toiduaineid, mis sisaldavad D-vitamiini, pole palju: rasvased kalad (näiteks lõhe, forell, heeringas), muna, maks.

D-vitamiini puuduse tunned ära järgnevate märkide järgi:

    •    Lihasnõrkus
    •    Suurenenud valutundlikkus
    •    Luude hõrenemine
    •    Kõrgenenud vererõhk
    •    Unisus
    •    Kurbus
    •    Tujukus ja ärritunud olek
    •    Väsimus

C -vitamiin immuunsuse tugevdajana

C – vitamiin on teine eluliselt tähtis ja tervise seisukohast oluline vitamiin, olles tugev antioksüdant, mis aitab kaitsta meie rakke kahjustumise eest, toetab kollageeni tootmist terve maha ja luude heaks ja aitab hoida immuunsust tugevana.

Talvisel ajal, kui oleme haigustele vastuvõtlikumad, aitab C- vitamiin tugevdada meie immuunsüsteemi ja nõrgendada külmetushaiguste ja gripi mõju.

Kuidas saada piisavalt C- vitamiini talvisel ajal

Et kindlustada end piisava koguse C- vitamiiniga talve jooksul, lisa menüüsse erinevaid C- vitamiinirikkaid toite:
 1. Erinevaid tsitruselisi: apelsin, greip, sidrun ja laim on kõik väga head C- vitamiini allikad
2. Paprikad on eriti suure C-vitamiini sisaldusega, mis ületavad igapäevast vajalikku C-vitamiini vajadust
3. Brokkoli ja brüsseli kapsas- neis lehtköögiviljades on rikkalikult nii C- vitamiini kui ka muid olulisi toitaineid. 
 4. Kiivid – maitsev viis saada kätte vajalik C- vitamiini kogus.

C-vitamiini puudus

C-vitamiini puudusel organismis võib tekkida väsimustunne, lihasvalu, haavade ja luumurdude aeglane paranemine, kehvveresus. Vitamiine, sealhulgas C-vitamiini on inimesel vaja parajas koguses ja stabiilselt, seega nende pidev puudujääk on organismile kahjulik.
C-vitamiini sisaldust organismis vähendab ka suures koguses vee tarbimine. 

Sellepärast on oluline (eriti haigusperioodidel) võtta lisaks toidust saadavale C-vitamiini kogusele ka vitamiinipreparaati, nii püsib immuunsüsteem tugevana ja Sina tervena. C-vitamiin aitab lühendada organismis haigusperioodi pikkust ning kergendada haiguse kulgu. Samuti toetab ta paljude teiste vitamiinide imendumist ja toimet organismis.

C- ja D-vitamiini koosmõju

Talvel on Skandinaavia Tervise e-poest enimtellitud vitamiinid Omega 3 koos D- vitamiiniga ning C- vitamiin ninga ka tervisele parim on kasutada neid koos. Vitamiinide koosmõju toetab meil üldist tervist ja heaolu, eriti just pimedatel talvekuudel. Siin on mõned näited:

1. Immuunsüsteemi tugevus: Nii C- kui ka D- vitamiin on oluline osa immuunsuse tugevdamisel, mis aitab meid kaitsta nakkuste ja haiguste eest.
2. Luude ja liigeste tervis: mõlemad vitamiinid on tugevate luude säilitamiseks ja osteoporoosi ennetamiseks üliolulised
3. Antioksüdantne kaitse: C-vitamiin on tugev antioksüdant mis aitab kaitsta meie rakke kahjustuste eest, samal ajal kui D- vitamiin toetab antioksüdantsete ensüümide tootmist.

 

D-vitamiini soovituslik päevane kogus

Soovitatav D-vitamiini tarbimine täiskasvanutele on igapäevaselt umbes 20-30μg D-3 vitamiini.

Skandinaavia Tervise Premium Omega-3 kapslid:
• D-3 vitamiin on lisatud õlile (nii suudab organism D-3 vitamiini omastada). Kasutame õli, mis on valmistatud süvamerest püütud anšoovistest, mis ei ole reostunud raskemetallide või antibiootikumidega
• D-3 vitamiini sisaldus kahes kapslis on 30 µg- sellest kogusest piisab aastaringselt vajaliku D-3 vitamiinikoguse kättesaamiseks
• Sisaldavad üle 64% Omega-3 rasvhappeid- EPA 340 mg ja DHA 230 mg

C-vitamiini soovituslik päevane kogus

Päevane annus- 2 tabletti- sisaldavad 800mg C vitamiini (calcium ascorbate) ja 100mg bioflavonoide.
Ühest purgist jätkub kolmeks kuuks.

Skandinaavia Tervise C-vitamiini tablettidele on lisatud tsitruse bioflavonoide, mis toetavad C-vitamiini rolli organismis, aitavad kaasa C-vitamiini toimele ja imendumisele kaasa ja toetavad C-vitamiini järk-järgulist imendumist orgamismi.

Skandinaavia Tervise C-vitamiin ei ole happeline ning on tänu sellele hästi talutav ka tundliku seedetrakti puhul.

    Ostukorv